* » » اخبار علمی

**

فهرست

تهدیدی وحشتناک برای سلامت چشم‌‎ها که بیخ گوشتان است

لامپ‌های LED با وجود قیمت مقرون به صرفه و ایجاد نور بسیارقوی خطری جدی برای سلامت چشم‌ها و پوست صورت و بدن افراد هستند.

وجود لامپ‌های LED در خانه یا محل کار می‌تواند سبب آسیب بازگشت ناپذیر به چشم‌ها و بروز نوعی وضعیت خاص بینایی در افراد شود.
  
 به گفته کارشناسان وسایلی مانند تلفن دارای صفحه روشنایی LED، صفحه نمایش رایانه، تلفن همراه و لپ تاپ آسیب جدی به چشم نمی‌رسانند هرچند که استفاده طولانی مدت از آن‌ها برای سلامت چشم مض راست، اما لامپ‌های LED درون خانه یا محل کار خطری جدی برای سلامت چشم‌ها هستند.

افزون بر لامپ LED خانه و محل کار، لامپ‌های LED به کار رفته در چراغ جلوی خودرو‌های سواری جدید نیز می‌تواند سبب آسیب بینایی سایر راننده‌ها و عابران پیاده شود.

آسیب به شبکیه چشم در اثر استفاده از لامپ‌های LED

کارشناسان اعتقاد دارند استفاده از لامپ‌های LED به طور دائم درخانه و محل کار می‌تواند سبب آسیب شبکیه چشم و اختلال در ریتم طبیعی خواب افراد شود.
 
این مطالعه به وسیله آژانس فرانسوی غذا، محیط زیست، بهداشت و ایمنی و بهداشت حرفه‌ای مشهور به (ANSES) انجام شده است.
 
نور این گونه لامپ‌ها می‌تواند سبب از بین رفتن غیرقابل جبران سلول‌های شبکیه چشم و منجر به آسیب و حتی نابینایی در افراد شود.
 
کارشناسان به ویژه هشدار می‌دهند نور بسیار شدید چراغ جلوی خودرو‌ها می‌تواند سبب آسیب جدی به چشم و ابتلای فرد به بیماری دژنراسیون ماکولا شود،  قرار گرفتن در معرض این نور می‌تواند سبب تسریع در پیری بافت شبکیه چشم و بروز کم بینایی و افت توان بینایی در افراد شود.
 
فناوری LED در دنیای امروزی به دلیل بازه طولانی مصرف و صرفه جویی درانرژی و قیمت ارزان خود بسیار پرطرفدار است و به گفته کارشناسان بیش از نیمی از روشنایی مصنوعی در جهان با استفاده از این لامپ‌ها به دست می‌آید.
 
کارشناسان اعتقاد دارند رشد سهم بازار لامپ‌های LED در جهان سیری افزایشی خواهد داشت و تا پایان سال آینده میلادی ۶۰ درصد از سهم روشنایی در جهان را به خود اختصاص می‌دهد.

لامپ‌های LED با یک پنجم برق مورد نیاز یک لامپ رشته‌ای می‌تواند روشنایی قابل مقایسه‌ای ایجاد کند. فناوری اصلی برای تولید یک نور سفید ترکیبی از یک لامپ LED از امواج با طول موج کوتاه، چون آبی یا ماورای بنفش با پوشش فسفر زرد به دست می‌آید.
 
کارشناسان برای محافظت از چشم‌ها به ویژه در زمان استفاده از رایانه و تلفن همراه در شب‌ها توصیه می‌کنند افراد از فیلتر‌های مخصوص نور برروی وسایل خود استفاده کنند.
 
این فیلتر‌ها افزون بر محافظت از چشم مانع از آسیب دیدن پوست و ایجاد مشکل پیرپوستی یا حتی سرطان پوست می‌شوند.
 
برای محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر انواع وسایل الکترونیکی استفاده از سرم ویتامین c توصیه می‌شود، زیرا به دلیل غنی بودن از آنتی اکسیدان سبب ترمیم آسیب‌های ناشی از اشعه‌ها می‌شود.
 
آسیب به بینایی به ویژه در کودکان بیش از بزرگسالان روی می‌دهد، زیرا چشم کودکان هنوز تا زمان بزرگسالانی به رشد و تکامل خود ادامه می‌دهد.

عوارض برهم خوردن ساعت خواب و ریتم خواب شبانه 

برهم خوردن ساعت خواب و ریتم خواب شبانه نیز می‌تواند سبب ابتلای افراد به اختلال‌های متابولیکی، چون دیابت، بیماری‌ها قلبی عروقی و برخی سرطان‌ها شود.
 
زندگی در فضایی که دارای لامپ‌های LED است می‌تواند به دلیل ایجاد نوسان‌های الکتریکی بسیارکوچک در لامپ سبب ایجاد سردرد، خستگی بصری و حتی بروز خطا درکار و ایجاد حادثه شود.
 
کارشناسان برای کاستن از میزان آسیب پذیری لامپ‌های LED توصیه می‌کنند افراد از لامپ‌های روشنایی با نور گرم سفید (warm white) استفاده کنند.
 
نور آبی به درون لایه‌های عمقی پوست نفوذ می‌کند و سبب پیرپوستی، لکه‌های پوستی، چین و چروک و تیرگی رنگ پوست می‌شود.

گوگل می‌داند شما چه چیزی می‌خرید!

گزارش‌های زیادی منتشر شده که نشان می‌دهد گوگل برای مدتی طولانی به اطلاعات و تاریخچه خریدهای اینترنتی کاربران دسترسی داشته است.

                           
به گزارش ایسنا، از آنجایی که در سال‌های اخیر شبکه‌های اجتماعی و غول‌های تکنولوژی در جهان به علت نقض حریم خصوصی کاربران تحت فشار نهادهای سیاسی و غیر سیاسی قرار گرفته‌اند، کارشناسان و محققان فعال در حوزه فناوری و امنیت سایبری سعی دارند با تحقیقات و بررسی‌های خود دریابند که شرکت‌های بزرگ تکنولوژی همچون گوگل، آمازون، اپل و غیره تا چه حد به اطلاعات خصوصی کاربرانشان دسترسی دارند و در همین خصوص هرازگاهی با پژوهش‌های جدید خود گزارش‌های جدیدی نیز منتشر می‌کنند که معمولاً جنجال و سر و صدای زیادی در فضای مجازی به راه می‌اندازد.
 طبق وب سایت the verge، حالا نتایج یکی از این بررسی‌های جدید کارشناسان نشان می‌دهد که گوگل تاریخچه تمامی پرداخت آنلاین و خریدهای اینترنتی کاربران خود تحت تعقیب داشته و به تمامی داده‌های مربوط به آن دسترسی داشته است.
 آنها بر این باورند که گوگل از طریق حساب‌های کاربری جیمیل اکانت کاربران توانسته به اطلاعات مربوط به پرداخت‌های آنلاین و خریدهای اینترنتی کاربرانش دسترسی داشته باشد که البته هنوز مشخص نیست این دسترسی برای چه مدت زمانی وجود داشته است.
 گوگل در واکنش به جنجال‌های برانگیخته شده بعد از انتشار این اخبار در بیانیه‌ای عنوان کرده است که به منظور پیگیری پرداخت‌های اینترنتی و آنلاین کاربران این قابلیت در اختیار کاربران سرویس‌های گوگل قرار داده شده است و آنها هر زمان که بخواهند می‌توانند این اطلاعات را حذف کنند.
 گوگل در ادامه این بیانیه همچنین تاکید کرده است که این اطلاعات تنها برای خود کاربران قابل مشاهده و پیگیری است و توسط هیچ کار برای دیگری حتی گوگل قابل مشاهده و استفاده نخواهد بود.
 همچنین گوگل خاطرنشان کرده است که هیچیک از اطلاعات مربوطه توسط گوگل برای نمایش تبلیغات و سایت‌های تبلیغاتی به کاربران استفاده نشده و نخواهد شد.

نوع سبک زندگی ژن‌ها را تغییر می‌دهد

محققان در مطالعات جدید خود دریافتند که نوع سبک زندگی ژن ها را تغییر می‌دهد و منجر به بیماری‌ها می‌شود.

محققان در مطالعه جدید خود دریافتند که سبک زندگی بر ژن‌ها و گسترش بیماری‌ها در بدن انسان تاثیر می‌گذارد.
 
براساس گزارش «آسیاایج»، ژن‌ها تحت عوامل خاصی از جمله سن، محیط و به ویژه برخی بیماری‌های خاص تغییر می‌کنند.
 
گفتنی است؛ مکانیسم‌های اپی‌ژنتیک فعالیت ژن‌های مختلف را کنترل می‌کنند و اختلالات در این مکانیسم ممکن است منجر به بیماری از جمله چاقی و دیابت نوع 2 شود.
 
محققان با بررسی رژیم غذایی افراد، دریافتند که رژیم غذایی بر این مکانیسم تاثیر می‌گذارد و برای متابولیسم مهم است. بنابراین تغییر در رژیم غذایی می‌تواند منجر به تغییر ژن‌ها شود.

مصرف برنج از بروز چاقی جلوگیری می کند


مطالعات انجام شده بر رابطه عادات غذایی و اضافه وزن در 136 کشور جهان نشان داد که میزان شیوع چاقی در کشورهایی که به طور میانگین برنج بیشتری مصرف می کنند، کمتر است. 
محققان با استناد به نتایج این پژوهش که در کنگره اروپایی چاقی امسال در گلاسکوی اسکاتلند ارائه شد، تخمین زده اند که افزایش ناچیز در میانگین مصرف برنج (50 گرم روزانه برای هر فرد- معادل یک چهارم فنجان) می تواند شیوع چاقی در جهان را به اندازه یک درصد کاهش دهد.
 
پروفسور توموکو ایمایی از دانشکده هنرهای آزاد زنان ژاپن و مولف اصلی این پژوهش، می گوید: «ارتباطات مشاهده شده حاکی از آن است که نرخ چاقی در کشورهایی که خوراک عمده مردمانشان برنج بوده، کمتر است. بنابراین، یک غذای ژاپنی یا یک رژیم غذایی به سبک آسیایی مبتنی به برنج می تواند در جلوگیری از چاقی موثر باشد. با توجه به افزایش میزان چاقی در جهان، برای جلوگیری از این پدیده باید خوردن برنج بیشتر را حتی به کشورهای غربی نیز توصیه کرد.»
ایمایی و همکارانش برای پی بردن به ارتباط میان مصرف برنج و چاقی، با استفاده از داده های سازمان جهانی غذا و کشاورزی، مصرف نسبی انواع برنج (اعم از برنج سفید و قهوه ای و آرد برنج) و میزان مصرف انرژی در رژیم غذایی 136 کشور با جمعیت بیش از 1 میلیون نفر را مورد بررسی قرار دادند.
 
این داده ها در کنار اطلاعاتی چون شیوع چاقی، میانگین سال هایی که به تحصیلات سپری می شود، درصد جمعیت بالای 65 سال، سرانه تولید ناخالص ملی و هزینه های درمانی، مورد آنالیز قرار گرفته و کشورها به دو گروه مصرف بالا/مصرف پایین تقسیم شدند.
 
نتایج این داده ها نشان داد که میزان چاقی و هزینه های سلامت در کشورهایی چون بنگلادش (473 گرم روزانه برای هر فرد)، کامبوج (438 گرم)، ویتنام (398 گرم) و اندونزی (361 گرم) که برنج بیشتری مصرف می کنند نسبت به فرانسه (15 گرم)، انگلستان (19 گرم)، آمریکا (19 گرم)، اسپانیا (22 گرم)، کانادا (24 گرم) و استرالیا (32 گرم)، به طور قابل توجهی کمتر است.
 
پرفسور ایمایی در ادامه ضمن بیان این که «ظاهرا برنج افراد را در برابر اضافه وزن محافظت می کند،» می افزاید: «با این وجود گزارش ها حاکی ازآن است که شانس بروز سندروم متابولیک و دیابت در افرادی که بیش از اندازه برنج می خورند، بالاست بنابراین مصرف مقادیر مناسبی از برنج می تواند از بروز چاقی جلوگیری کند.»

امکان ثبت تصویر واضح از فاصله 45 کیلومتری محقق شد

محققان چینی یک دوربین هوشمند با برد فوق‌العاده طولانی ابداع کرده اند که می تواند از فاصله 28 مایلی (45 کیلومتری) از اشیایی که به اندازه انسان هستند، تصویر واضح بگیرد.

مقاله‌ای که در مجله  ArXiv  منتشر شده، آورده است این دوربین با استفاده از ترکیب تصویربرداری لیزری و نرم‌ا‌فزار پیشرفته هوشمند، می‌تواند در شریط مه و سایر آلودگی‌های هوایی تصویر واضح بگیرد.
فناوری استفاده شده در این دوربین که  LIDAR نام دارد، بر اساس تشخیص نور و بردبرداری کار می کند. از مزایای این فناوری نسبت به فناوری قبلی اضافه شدن یک نرم افزار جدید است. این نرم افزار با استفاده از یک فناوری به نام  'gating'، فوتون‌های نور منعکس شده از اشیاء دیگر را در حوزه دید دوربین حذف می کند.
از آنجا که این دوربین از لیزر برای تعیین فاصله یک شیی استفاده  می کند، این نرم افزار جدید با ثبت زمانی که نور از شیی به دوربین منعکس می شود، به دوربین دستور می دهد تا اشیاء دیگری را که خارج از این فاصله زمانی قرار دارند، حذف کند. این خصیصه همچنین به دوربین اجازه می دهد تا بر روی فاصله های خاصی تنظیم شود.
یکی دیگر از مزایای این فناوری، استفاده دوربین از یک لیزر مادون قرمز با طول موج هزار و 550 نانومتر است.
گزارشی در این رابطه در نشریه MIT Technology Review  منتشر شده که در آن آمده است، این فناوری نه تنها دوربین را برای استفاده مفید می سازد بلکه باعث محافظت از تصویر در برابر فوتون های خورشیدی می شود که برخی اوقات در وضوح عکس اختلال ایجاد می کنند.
این دوربین همچنین به یک سیستم هوشمند مجهز است که در نهایت اجزای تصویر را در کنار هم قرار می دهد.
در گزارش MIT آمده است که این دوربین، همچنین از یک الگوریتم جدید برای در کنار هم قرار دادن داده های پراکنده استفاده می کند.
تصویربرداری سه بعدی در سال های اخیر دائما پیشرفت داشته است اما محققان چینی می گویند که فناوری آنها محل جدیدی را برای تصویربرداری سه بعدی نوری، سریع و با وضوح بالا در محدوده ها (بردها) فوق العاده بلند، باز می کند.
به گفته محققان چینی، این فناوری کاربردهایی برای نظارت و سنجش از راه دور دارد و با توجه به اندازه این فناوری که در حد یک جعبه کفش است، می توان آن را به هواپیماهای کوچک یا سایر وسایل نقلیه بدون سرنشین متصل کرد.
قبلی 1 2 بعدی


چشم نظر