* » » » امکان ثبت تصویر واضح از فاصله 45 کیلومتری محقق شد

**

فهرست

امکان ثبت تصویر واضح از فاصله 45 کیلومتری محقق شد

محققان چینی یک دوربین هوشمند با برد فوق‌العاده طولانی ابداع کرده اند که می تواند از فاصله 28 مایلی (45 کیلومتری) از اشیایی که به اندازه انسان هستند، تصویر واضح بگیرد.

مقاله‌ای که در مجله  ArXiv  منتشر شده، آورده است این دوربین با استفاده از ترکیب تصویربرداری لیزری و نرم‌ا‌فزار پیشرفته هوشمند، می‌تواند در شریط مه و سایر آلودگی‌های هوایی تصویر واضح بگیرد.
فناوری استفاده شده در این دوربین که  LIDAR نام دارد، بر اساس تشخیص نور و بردبرداری کار می کند. از مزایای این فناوری نسبت به فناوری قبلی اضافه شدن یک نرم افزار جدید است. این نرم افزار با استفاده از یک فناوری به نام  'gating'، فوتون‌های نور منعکس شده از اشیاء دیگر را در حوزه دید دوربین حذف می کند.
از آنجا که این دوربین از لیزر برای تعیین فاصله یک شیی استفاده  می کند، این نرم افزار جدید با ثبت زمانی که نور از شیی به دوربین منعکس می شود، به دوربین دستور می دهد تا اشیاء دیگری را که خارج از این فاصله زمانی قرار دارند، حذف کند. این خصیصه همچنین به دوربین اجازه می دهد تا بر روی فاصله های خاصی تنظیم شود.
یکی دیگر از مزایای این فناوری، استفاده دوربین از یک لیزر مادون قرمز با طول موج هزار و 550 نانومتر است.
گزارشی در این رابطه در نشریه MIT Technology Review  منتشر شده که در آن آمده است، این فناوری نه تنها دوربین را برای استفاده مفید می سازد بلکه باعث محافظت از تصویر در برابر فوتون های خورشیدی می شود که برخی اوقات در وضوح عکس اختلال ایجاد می کنند.
این دوربین همچنین به یک سیستم هوشمند مجهز است که در نهایت اجزای تصویر را در کنار هم قرار می دهد.
در گزارش MIT آمده است که این دوربین، همچنین از یک الگوریتم جدید برای در کنار هم قرار دادن داده های پراکنده استفاده می کند.
تصویربرداری سه بعدی در سال های اخیر دائما پیشرفت داشته است اما محققان چینی می گویند که فناوری آنها محل جدیدی را برای تصویربرداری سه بعدی نوری، سریع و با وضوح بالا در محدوده ها (بردها) فوق العاده بلند، باز می کند.
به گفته محققان چینی، این فناوری کاربردهایی برای نظارت و سنجش از راه دور دارد و با توجه به اندازه این فناوری که در حد یک جعبه کفش است، می توان آن را به هواپیماهای کوچک یا سایر وسایل نقلیه بدون سرنشین متصل کرد.  • تگهای مطلب :  چشم نظر