* » » پلاتین

**

فهرست

پلاتین Platin

پلاتین محبوب ترین فلزی است که برای ساخت حلقه های نامزدی و عروسی مورد استفاده قرار می گیرد.
درخشندگی سفید رنگ پلاتین هرگز از بین نمی رود و تغییر رنگ نمی دهد و در واقع درخشندگی آن همانند درخشندگی الماس است.
پلاتین فلزی است که از سال 1780 در فرانسه توسط لویی شانزدهم مورد استفاده قرار گرفت و در واقع استفاده از آن در جواهرات از این دوران رواج پیدا کرد. از این رو فلز پلاتین به دلیل زیبایی و درخشندگی و دوام بسیار بالای آن به فلزی برای استفاده پادشاهان تبدیل شد.
پلاتین یکی از ماندگارترین و با دوام ترین فلزاتی است که در جواهرسازی مورد استفاده قرار می گیرد و یک نماد ماندگار برای عشق واقعی، جاودانگی و بقاء به شمار می رود.
دوام و چگالی مناسب پلاتین، آن را به یکی از مهمترین و کاربردی ترین فلزات برای الماس و سنگ های جواهر گرانبها تبدیل کرده است. از آن جا که پلاتین یک فلزی است که به طور طبیعی سفید رنگ و درخشنده است و احتیاج به آبکاری ندارد به همین جهت برای استفاده در حلقه ها و سایر جواهرات زیبا کاربرد دارد.
جواهرات ساخته شده توسط پلاتین یکی از کمیاب ترین جواهرات به شمار می روند. با این حال درصد خلوص پلاتین از طلا بالاتر است. در واقع جواهرات ساخته شده توسط پلاتین شامل 95 درصد پلاتین و 5 درصد از سایر فلزات مانند ایریدیم، پالادیم، روتنیم و دیگر آلیاژها تشکیل شده است و این درصد خلوص بالا موجب شده است که این فلز به طور طبیعی ضد حساسیت باشد و برای کسانی است که دارای پوست حساسی هستند و از آلرژی رنج می برند، یک فلز ایده آل به شمار می رود.
شیوه نگه داری و مراقبت از پلاتین هم بسیار آسان است. برای تمیز کردن پلاتین، آن را درون آب گرم و صابون قرار دهید و در نهایت با یک پارچه نرم و تمیز به آرامی روی آن بکشید تا این جواهر شما به خوبی تمیز شود و درخشندگی خود را به دست آورد.
پلاتین یکی از مناسب ترین فلزات برای ساخت جواهرات زیبا به شمار می رود زیرا این فلز از زیبایی و درخشندگی زیادی برخوردار است و هرگز لک نمی شود و رنگ آن کدر نمی گردد و تغییر رنگ هم نمی دهد، این در حالی است که سایر فلزات از این ویژگی بی نظیر و منحصربفرد برخوردار نیستند و با گذشت زمان بر روی آن ها زنگار می نشیند و زیبایی و درخشش خود را از دست می دهند.
جذابیت جواهر پلاتین، گذشته از زیبایی محض آن به دلیل ساختار مولکولی متراکم موجود در این فلز است، همین ساختار موجب جلوگیری از ایجاد خط و خش بر روی این فلز می گردد و این فلز گرانبها از آسیب پذیری کمتری برخوردار است.چشم نظر