* » » الماس آبی

**

فهرست

الماس آبی Blue Diamond

الماس های آبی رنگ طبیعی به ما نیرویی تازه و زیبایی مهیج می دهند. الماس های آبی رنگ طبیعی همان چیزی هستند که شما می خواهید. با یک کمیابی طبیعی، الماس های آبی رنگ طبیعی در خانواده ی الماس ها به خاطر لذت خیره کننده ایی که به هر کس می دهند، سربلند و با افتخار هستند.
با سختی ١٠در واحد موهس، الماس های آبی مانند دیگر الماس ها ، از لحاظ پایداری و سختی بهتر از دیگر سنگ های جواهری می باشند. سنگ های جواهری یاقوت کبود با رنگ آبی با شکوه و مجلل خود دارای سختی ٩هستند اما روشنی خیره کننده ی آتشین موجود در الماس های آبی را ندارند.
پاکی و تمیزی در الماس های بیرنگ بیشتر است. الماس های رنگی را که با نام الماس های تخیلی(fancy diamonds) نیز می شناسند خیلی متداول و رایج نیستند. درحالی که می توان الماس های رنگی را از طریق روش های آزمایشگاهی به وسیله حرارت، تابش و فشار بسیار بالا تولید کرد، الماس های رنگی طبیعی در رنگ های قرمز، سبز یا نارنجی به شدت کمیاب هستند و به سختی یافت می شوند. الماس های طبیعی زرد و صورتی نیز به ندرت یافت می شوند اما مانند رنگ های دیگر به شدت کمیاب نیستند.
همیشه در هنگام خرید الماس ۴فاکتور مهم است:
وزن بر حسب قیراط، برش، شفافیت و رنگ. الماس های تخیلی (fancy) به ٩گروه درجه بندی می شوند: کمرنگ (Faint)، خیلی روشن (very light)، روشن (light)، روشن تخیلی (fancy light)، تخیلی (fancy)، تخیلی قوی (fancy intense)، تخیلی واضح(fancy vivid)، تخیلی تیره (fancy dark) و تخیلی عمیق (fancy deep). رنگ در الماس های آبی رنگ طبیعی به مقدار عنصر بور(B) درون الماس بستگی دارد. رنگ های تیره تر و عمیق تر در این نوع الماس قیمت بالاتری دارند. الماس های رنگی ساخته شده در آزمایشگاه هم ارزان تر هستند. بیشتر الماس های آبی رنگ طبیعی تولیدی در جهان از معدنCullinan که در نزدیکیpretoria در آفریقای جنوبی واقع شده است بدست می آید. قیمت های این نوع الماس می تواند به شکل غیر قابل تصوری بالا باشد؛ برخی از آن ها با قیمت بیش از ١میلیون دلار برای هر قیراط نیز فروخته می شوند. معدن Cullinan یک الماس آبی از نوع تخیلی واضح(fancy vivid) با نام heart of eternity را تولید کرده که دارای وزن ۶۴/۲٧ قیراط است و ارزش آن در حدود ۲۸میلیون دلار تخمین زده شده است.
از دیگر الماس های معروف آبی رنگ می توان به الماس Hope یا امید با وزن ۵۲ /۴۵ قیراط که در مؤسسه یSmithonian در واشنگتون دی سی قرار دارد اشاره کرد.


چشم نظر