* » » فلدسپار

**

فهرست

فلدسپار Feldspar

گروه فلدسپار با تمام تنوعي که دارد، درسطحي زمين پیوسته يافت مي شود. همانند خانواده گارنت، خانواده فلدسپار داراي انواع مختلفي است که بعضي از آنها در جواهرات استفاده مي شود. ترکيب شيميايي اعضاي خانواده فلدسپار نسبت به هم کمي داراي تغيير است و در بعضي موارد حتي ساختمان کريستالي آنها نيز متفاوت است. اين اختلاف در ترکيب شيميايي و ساختمان کريستالي باعث به وجود آمدن انواع مختلفي از سنگ ها مي شود. از فلدسپار علاوه بر جواهرات در زمينه هايي همچون ساختن شيشه، لوازم لوله کشي، کاشي و سفالگري هم استفاده مي شود. تمامي اعضاي گروه فلدسپار داراي عناصر مشترکي همچون آلومينيوم، اکسيژن و سيليس هستند ولي عناصر ديگري همچون پتاسيم، کلسيم و سديم مي تواند گاهي در ترکيبات ديده شده و با عناصر اصلي ترکيب شوند. 
گروه فلدسپار به دو شاخه اصلي تقسيم مي شود:
1. فلدسپار هايي که شامل عنصر پتاسيم هستند که بيشتر در جواهرات استفاده مي شوند همانند Moonstone Orthoclase ، Microcline Amazonite و Orthoclase Yellow transparent .
2. فلدسپار هايي که داراي کلسيم و سديم هستند همانند Labradorite و Oligoclase.
Moonstone - Orthoclase
رنگ: بي رنگ، زرد
کشورهايي که داراي منابع اين سنگ هستند عبارتند از: استراليا، برزيل، برمه، ماداگاسکار، مکزيک، نروژ، سريلانکا و ايالات متحده.
Moonstone بسيار زيبا است و همين زيبايي باعث شهرت آن نسبت به بقيه اعضاي خانواده فلدسپار است و در سال هاي 1900 در اروپا و ايالات متحده طرافداران بسياري داشته است. بسياري از طراحان هم از اين سنگ در طراحي هاي خود استفاده مي کنند. Moonstone از دو نوع فلدسپار تشکيل شده است که عبارتند از Orthoclase و Albite. در ابتدا اين دو با هم ترکيب شده و به صورت توده اي رشد مي کنند و لايه هايي را به صورت متناوب به وجود مي آورند. وقتي نور به اين لايه هاي نازک و صاف برخورد مي کند به جهات مختلف پخش شده و باعث ايجاد پديده اي به نام Adularescence مي شود. اين پديده نوري است که به صورت خط يا هاله بر روي سنگ ديده مي شود که با حرکت سنگ و برخورد نور با آن به نظر مي رسد که پديده جا به جا ميشود.

چشم نظر