* » » مارگازیت

**

فهرست

مارگازیت Marcasite

مارگازیت در جواهرات در حقیقت همان پیریت است. در واقع مارگازیت حقیقتاً برای استفاده در سنگ جواهری مورد استفاده در جواهرات ،به اندازه ی کافی محکم و سخت نیست. مارگازیت شبیه به پیریت است، اما ساختارهای اتمی وکریستالی آن ها متفاوت است. مارگازیت تردی و شکنندگی بالایی دارد و مانند پیریت سنگین نیست. مارگازیت واقعی در حالت شیمیایی ناپایدار است و درطی مدت زمانی خاص که در معرض باکتری و رطوبت هوا قرار گیردبه شکل یک پودر سفید رنگ تجزیه می شود که این پودر یک رایحه و بوی گوگرد مانندی از خود ساتع می کند. این یک وضعیت شناخته شده در زمان پوسیدگی پیریت است و برای جلوگیری از آن نمونه ها باید ایزوله گردند. در هنگامی که مارگازیت واقعی می شکند، رنگ آن سفید است، اما در معرض هوا رنگ آن تیره و کدر می شود. به همین خاطر است که مارگازیت واقعی به عنوان سنگ جواهری ساخته نمی شود.
در اهداف جواهر سازی پیریت مورد استفاده قرار می گیرد. سختی آن ۵/۶تا ۶در واحد موهس است. نام پیریت در جواهر سازی تجاری به طور غلط به عنوان مارگازیت شناخته شده است. در سال ١۸۴۵، مارگازیت نامی بود که به پیریت و دیگر کانی های برنزه رنگ در فرهنگ های عربی و آفریقایی داده شده بود. 
رنگ هیچ نوع سنگ جواهری مارگازیت، برنزه یا زرد با درخشش فلزی نیست. رنگ سنگ جواهری مارگازیت سیاه است و دارای ظاهری شبیه به نقره می باشد. 
مارگازیت که پیریت یا طلای ابلهان هم نامیده می شود؛ در فرانسه ، پرو، روسیه، مکزیک، چین و آمریکا یافت شده است. در جواهر سازی، سنگ جواهری مارگازیت معمولاً کوچک است. اغلب مارگازیت در قطعات ساخته شده از نقره ی تمام عیار یا دیگر فلزات با رنگ خیلی روشن به کار می رود. قطعات مارگازیت به مقدار زیادی تهیه می شوند. سنگ های بی کیفیت و لق و شل مارگازیت در بعضی موارد زیر یک دلار هم خریداری می شوند. 
با اینکه که مارگازیت یک سنگ جواهری خیلی سخت و پایدار نیست، از آن فوق العاده زیاد استفاده می شود. همچنین این سنگ جواهری نباید بیش از حد در معرض حرارت یا هر موقعیت درگیر با مواد شیمیایی قوی قرار بگیرد. برای سنگ های جواهری مارگازیت همان مراقبت های معمولی مربوط به سنگ های جواهری توصیه می شود.استفاده از آب گرم، صابون ملایم و یک برس نرم یا پارچه ی نرم، بهترین روش تمیز کردن مارگازیت می باشد. به یاد داشته باشید که مارگازیت مورد استفاده در جواهر سازی در حقیقت همان پیریت است. که دارای پایداری و سختی متوسط و معتدلی است. پیریت از مارگازیت حقیقی متفاوت است، که مارگازیت ترکیب شیمیایی نا پایداری دارد و هرگز در سنگ های جواهری کاربرد ندارند.
مارگازیت خوب به نظر می رسد و بهای خیلی کمی دارد. ترکیب قاطع آن، این سنگ را جذاب کرده است. درخشندگی آن لزوماً مانند طلا نیست، و همه ی مارگازیت های موجود در حقیقت مارگازیت واقعی نیستند.

چشم نظر