* » » اسپسارتین

**

فهرست

اسپسارتین Spessartine

نام کانی اسپسارتین از محل یافت آن در شهر اسپسارت واقع در شمال غربی باواریای آلمان گرفته شده است عده ای به این باورند کانی اسپسارتین باعث تقویت آرامش، استراحت، فراغت بال و لطافت روح می گردد.
این کانی جزء خانواده گارنتها محسوب می شود و دارای رنگ نارنجی یا نارنجی متمایل به قهوه ای می باشد. اسپسارتین ایدئوکروساتیک است این واژه به معنای آن است که یک عنصر بنیادی در ترکیب خود دارد، که این عنصر منگنز می باشد و باعث رنگ نارنجی در سنگ می شود البته در صورتی که در ترکیب کانی آهن وجود داشته باشد رنگ آن به سمت قرمز تا قرمز تیره تغییر می کند.
معمولاً اسپسارتین در جواهرات جزء سنگ های پاک محسوب می گردد که خود عامل مهمی در جذابیت این کانی بشمار می آید؛ البته می توان اسپسارتین ماندارین(Mandarin) نامیبیا را از این مورد مثتثنی دانست زیرا که اسپسارتین های این معدن اغلب حاوی (Needle) بی رنگ هستند که ظاهر سنگ را خواب آلوده می کنند در صورتی که این ناخالصی به مقدار کمی در سنگ وجود داشته باشد موجب بازی نور در کل سنگ می شود در نتیجه در زیبا تر شدن سنگ تأثیر بالایی دارد.
اسپسارتین در مکان هایی که دارای پگماتیت ها و سنگ های دگرگونی ناحیه ای باشند یافت می شود که می توان به معادن کشورهای(برزیل، برمه، ماداگاسکار، آلمان، ایتالیا، موزامبیک، نامیبیا، نیجریه، سری لانکا و آمریکا) اشاره کرد. البته امروزه در بین این معادن، معدن (Flood) نیجریه و (Mandran) نامیبیا از لحاظ رنگ مورد توجه بالایی قرار گرفته است.
لازم به ذکر است اسپسارتیت (Spessartite) نام دیگر اسپسارتین است و در برخی از منابع به این نام اشاره شده است.


چشم نظر